کتابدونی

کتابایی که خوندیم رو اینجا مختصر می کنیم و در موردش حرف می زنیم

کتابدونی

کتابایی که خوندیم رو اینجا مختصر می کنیم و در موردش حرف می زنیم

ما ها نه نویسنده ایم و نه منتقد ادبی ولی به چیزهایی که می خونیم فکر می کنیم و در موردش حرف می زنیم. لذا نوشته های این وبلاگ لزوما درست نیست اما نتیجه فکرهای ماست. برداشت از مطالب آزاد اما با مسئولیت شرعی و حقوقی خواننده مطالب (نه نویسنده) است.

دنبال کنندگان ۶ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید

آخرین مطالب

آخرین نظرات

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

بسم الله الرحمن الرحیم


کتاب "مسئله حجاب" نوشته متفکر شهید استاد مرتضی مطهری

این کتاب شامل ۵ بخشه :

بخش اول : تاریخچه حجاب

بخش دوم : علت پیدا شدن حجاب

بخش سوم : فلسفه پوشش در اسلام

بخش چهارم : ایرادها و اشکالها

بخش پنجم : حجاب اسلامی

تو بخش اول به این مسئله میپردازن که ایران قبل اسلام برای زنها محدودیت بسیار زیاد بوده ولی با امدن اسلام زن تونست وارد اجتماع بشه به حدی که در گذشته زنها حتی حق دیدن پدر برادر خودشونم نداشتن البته این مال زمان بعد داریوشه ، قبلش در زمان زردشت همه چی خوب خوش بوده :)

تو بخش دوم علت پیدا شدن حجاب رو از دید فلسفی، اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، روانی، غریزی، عدم امنیت و عدالت اجتماعی بررسی میکنه.. تو قسمت اخلاقی یجا اشاره به حسادت و خودخواهی شد بطوری که یکی از علتهای حجاب رو حسادت (مرد بر زن) فرض کردن که گفتن به صورت حجاب بر زن تسلط پیدا میکنه و زن هم نسبت به حفظ مرد این حس (حسادت ) رو دارن اما نتیجه که در این قسمت گرفته شد عینا میارم:

((آنچه در مرد وجود دارد "غیرت" است و آمیخته ای است از حسادت و غیرت ولی آنچه در زن وجود دارد صرفا "حسادت" است.))

یعنی حس مرد غیرتی در جهت پاسبانی و مختلط نشدن نسلها در وجود بشر 

اما احساس زن را می توان ناشی از خودخواهی و انحصار طلبی (نسبت به مرد) دانست.

و اما بخش سوم تو این بخش هم به بررسی واژه حجاب (که به معنیه پرده و پشت پرده واقع شدن زن است) اشتباه و باید مثل قرآن "سوره نور و احزاب" کلمه (ستر) که معنی پوشش هست بکار برده بشه بحث میکنه ... توی همین بخش تیتر آخر درباره ارزش و احترام زن صحبت میشه که :

 ((قبلا گفتیم که مرد بطور قطع از نظر جسمانی بر زن تفوق دارد. از نظر مغزی و فکر نیز تفوق مرد لااقل قابل بحث است. زن در این دو جبهه در برابر مرد قدرت مقاومت ندارد ، ولی زن از طریق عاطفی و قلبی همیشه تفوق خود را بر مرد ثابت کرده است......زن هر اندازه متین تر و باوفاتر و عفیفتر حرکت کند ...بر احترامش افزوده می شود.))

و در نهایت بخش چهار و پنجم ، که بیشتر بخش پنجم به بررسی آیات قرآن و احادیث در بحث حجاب اسلامی صحبت میکنه، چند مورد که برای خودم جالب بود:

- یک نوع زینتی است که آشکاراست ، نوع دیگر زینتی است که مخفی است مگر آنکه زن عمدا بخواهد آن را آشکار کند ، پوشانیدن زینت نوع اول واجب نیست اما نوع دوم واجب است.

- امام باقر (ع) فرمودند : زینت ظاهر عبارت است از جامه ، سرمه ، انگشتر ، خضاب دستها ، النگو.

- از امام صادق نقل شده که پیغمبر فرمودن: حرام نیست که به موها و دستهای زنان اهل ذمّه (یعنی مردمی که مسلمان نیستند ولی پیرو یکی از ادیان قدیم آسمانی می باشند و در پناه دولت اسلامی طبق قرارداد زندگی می کنند) نظر بشود.

- بر زنان واجب نیست که در نماز جمعه شرکت کنند مگر آنکا حضور به هم رسانند. بعد از حضور واجب است شرکت کنند و ترک نکنند (؟؟؟)

- بر زنان واجب نیست که در نماز عیدین شرکت کنند ولی از شروت کردن ممنوع نمی باشند. برای زنان صاحب هیئت و جمال شرکت در این مجامع مکروه است. (؟؟؟)

و موارد بسیار دیگه که میتونید با تهیه کتاب بخونیدشون.

پ.ن۱: این کتاب رو برای افراد عادی پیشنهاد نمیکنم "خودمم افراد عادیم البته :) " 

پ.ن۲: اگه چیزی باب میلم نیست دوست دارم بیشتر بهتر دربارش بدونم، پیشنهاد کتابهای خوب در زمینه حجاب رو با کمال میل پذیرام ممنون.


نسترن سعیدی فرد
۲۹ شهریور ۹۵ ، ۱۲:۴۲ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱ نظر

کتاب «هنر و علم عاقلانه خوردن» از : "آلبرت الیس، مایکل آبرامس و لیدیا دنگلجی" و ترجمه "مهرداد فیروزبخت"

یکی از مهم ترین مواردی که این کتاب در کنار همه تکنیک ها، راهبردها و توضیحات مفید عقلانی-هیجانیش به شما یاد میده یا در واقع "یادآوری میکنه" ، چند تا باور خیلی ساده و در عین حال سخته. اصولی مثل : پذیرش، به چالش کشیدن باورهای نامعقول و اینکه کسی غیر از خودمون نمیتونه ما رو مجبور به انجام کاری کنه. مثل لپ لپ غذا خوردن یا شکستن رژیم. بزارید با یه مثال بیشتر توضیح بدم :

"اصلن  من حق دارم که بخوام چاق باشم، اگرچه ممکنه چاقی مطلوبجامعه نباشه، مد  نباشه و حتی به مشکلاتی در زمینه سلامتی منجر بشه، من الان چاقم. مسلما این مطلوب یا خوشایند نیست ولی حتی اگر هرگز نتونم رژیمم رو با موفقیت ادامه بدم و همیشه چاق بمونم، باز به عنوان یه انسان ارزشمندم و اضافه وزن داشتن از من یه کرم بی دست و پا نمیسازه. اگر رژیمم رو بشکنم همیشه میتونم دوباره شروع کنم و بهتره بجای متنفر شدن از خودم که نتیجه ش بیشتر و بیشتر خوردنه، سعی کنم تحمل ناکامی ام رو بالاتر ببرم". اینکه خودمون رو بدون قید و شرط بپذیریم به این معنی نیست که تا ابد یه کرم بی دست و پا باقی بمونیم، بلکه این پذیرش واقع بینانه و منطقی وضعیت فعلی، به ما کمک میکنه تا با به چالش کشیدن باورهای نامعقولی که عادات مخرب رو در ما شکل میدن، کم کمک به پروانه شدن نزدیک بشیم. با توجه به اینکه جناب آلبرت الیس کسی هستند که در سال 1995 درمان عقلانی-هیجانی رو پی ریزی کردند، به راحتی میشه از تکنیک های این کتاب غیر از درمان مشکلات خوردن، تو حیطه های اضطراب و افسردگی هم استفاده کرد. اگر میخواید بدونید ربط شناخت به خوردن چیه این قسمت کمک کننده ست :

"شناخت چگونه میتواند به شما کمک کند میل شدیدتان به خوردن را مهار کنید؟ شناخت به خودی خود نمیتواند چنین کاری کند ولی درست فکر کردن میتواند شما را به سه هدف مهم برساند :

  • پدیرش خودتان به رغم مشکلاتی که در ارتباط با خوردن و وزن دارید؛
  • غلبه بر احساسات نا مناسبی که نمیگذارند با این مشکلات کنار بیایید؛
  • تدوین اهداف عاقلانه در ارتباط با خوردن"

هنر و علم عاقلانه خوردن

در کل از کتاب راضی ام (هر چند خوندنش به درازا کشید) ولی الان حس بیشتر نوشتن ازش نیست. نکته پایانی اینکه کتاب صراحتا میگه : لاغر شدن و لاغر موندن برای کسانی که وزن ثابت نسبتا بالایی دارند، مستلزم صرف وقت و انرژی زیادیه و اصصصصصلن هم کار آسونی نیست!

خدا رو شکر بالاخره یه نفر به سختی لاغر شدن اعتراف کرد :)

مطهره علیجانی پور ارباستان
۱۶ شهریور ۹۵ ، ۲۱:۵۹ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۳ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب «دکتر شریعتی؛ جستجوگری در مسیر شدن» مجموعه ای از سخنرانی های آیت الله شهید دکتر سید «محمد حسینی بهشتی»باز هم یک کتاب کوتاه که خیلی زود هم میشه خوند. کتاب همون طور که از اسمش بر می آید نظر دکتر بهشتی در مورد دکتر شریعتی اه که تمام مطالب مربوط به بعد از وفات (شهادت) دکتر شریعتی می شه.

احسان بدریکوهی
۱۶ شهریور ۹۵ ، ۱۹:۴۹ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب «از کجا آغاز کنیم» نوشته شهید دکتر «علی شریعتی»یکی از بهترین کتاب هایی که تا حالا خوندم این کتاب بود. یک کتاب فوق العاده خوب پر از مفاهیم دوست داشتنی (البته برای من). کتاب رو برای همه آدم هایی که به فکر اصلاح جامعه خودشون هستند توصیه می کنم. البته برای غیر اون ها هم اصلا توصیه نمی کنم چون حوصله سر بر شاید باشه براشون.

احسان بدریکوهی
۱۴ شهریور ۹۵ ، ۲۱:۲۶ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب «مبارزه پیروز» مجموعه ای از سخنرانی های شهید «آیت الله دکتر سید محمد حسین بهشتی»یک کتاب کوتاه و قابل حمل. حجم کل کتاب فک می کنم کمتر از 80 صفحه بود در قطع A3 و برای همین خیلی راحت می تونید این ور اون ور ببرید و بخونیدش.

احسان بدریکوهی
۰۶ شهریور ۹۵ ، ۰۰:۱۳ موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱ نظر